ام دی اف (MDF)

4f
ام دی اف
: مخفف واژه تخته فیبر با چگالی متوسط است که جز فرآورده های چوبی است. ام دی اف نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می گردد و چگالی آن بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم  بر متر مکعب است، ام دی اف را پس از تولید می توان روکش نمود، روکش های تزئینی علاوه بر زیبایی به دوام و کاربرد آن در محیط هایی مانند آشپزخانه کمک می کند. روکش ملامینر متداول ترین روکش برای ام دی اف است که در آن فرآیند کاغذ نقش دار آغشته ب چسب با فشار و حرارت پرس بر روی تختته چسبانده می شود

small-kitchen-cabinets0

97201407001794896418
MDF به دو دسته نازک و ضخیم تقسیم می شود که از نوع ضخیم آن در دکوراسیون و معماری داخلی ساختمان، ساخت کابینت، کمد،ساخت اثاثیه ی اداری و بسیاری محصولات چوبی استفاده  می شود.
از MDF نازک برای صفحات پشتی کابینت ها، اسباب بازی ها، تیغه های فن های برقی و مداری و … استفاده می گردد.
اما آنچه ما را بر معنی واژه ام دی اف (MDF) مصر داشته است، استفاده از MDF در ساخت و طراحی فضای داخلی-دکوراسیون بندی با این محصول می باشد.
MDF دارای قابلیت های زیر می باشد که وجود این ویژگی ها موجب کاربردهای متنوع این محصول در صنعت دکوراسیون شده است :

۱- مقاوم در برابر رطوبت
۲- مقاوم در برابر حشره ها و قارچ ها
۳- به دلیل ساختار یکنواختی که دارد به راحتی ابزار کاری شده و تهیه ی پروفیل و برش کاری به راحتی و بدون اتلاف وقت امکان پذیر است
۴- مضوعات MDF به صورت اجزای قابل مونتاژ و قابل تفکیک ساخته می شوند و همین امر سهولت در جابجایی را به دنبال دارد
۵- ام دی اف نیازی به رنگ آمیزی ندارد،  زیرا دارای سطوح لعابی یا لامینت می باشد که در برابر سایش، نور خورشید و ضربه مقاوم است.