پارتیشن

پارتیشن ها معمولا به صورت فریم های جدا از هم هستند که در کارخانه تولید و مونتاژ می شوند، یکی از مزیت های این مورد از پارتیشن این است که ضریب کنترل کیفی و نظارت در محل تولیدی در کارخانه افزایش می یابد، و پانل ها و تجهیزات بسته بندی و به محل مورد نظر ارسال می شوند، و تنها چیزی که به عهده نصاب می ماند، این است که آنها را در محل پروژه نصب کند که این کار باعث افزایش سرعت می شود، و یکی دیگر از مزایای آن بخصوص در مورد پارتیشن های دو جداره شیشه ای این است که باعث تمیزی پانل و بین دو جداره شیشه ای می شود.

پارتیشن ها معمولا از نطر سازه ای باری را تحمل نمی کنند، و از انواع جنس های پارتیشن می توان موارد زیر را نام برد:

 • پارتیشن گچی
 • پارتیشن ام دی اف ( MDF )
 • پارتیشن چوب
 • پارتیشن آلومینیومی
 • پارتیشن شیشه ای
 • پارتیشن تک جداره و یا پارتیشن دو جداره

 

برای اینکه بتوانید بهترین پارتیشن را برای ساختمان خود انخاب کنید باید به سوالاتی از قبیل زیر پاسخ دهید:

 • اتاقکی که با استفاده از پارتیشن قرار است ساخته شود، نیاز به دید به فضا دارد یا خیر؟
 • وضعیت قرار گیری سیستم تهویه؛ کابل های برق، تلفن، شبکه و …؛ و سایر متریال های استفاده شده در ساختمان
 • آیا لازم هست که پارتیشن عایق صدا باشد؟
 • نیاز به تعبیه درب در پارتیشن هست یا خیر؟
 • و سایر مواردی که به ذهن شما می رسد و یا سایر سوالاتی که طراح پارتیشن از شما خواهد پرسید.

 

معمولا در پارتیشن های امروزی، میان ستون های جانبی و تیر های افقی فضایی را برای قرار دادن کابل های برق، یو پی اس ( UPS )، تلفن، شبکه و سایر کابل هایی که مورد استفاده قرار می گیرد، تعبیه می کنند؛ که این امر باعث می شود که دیگر نیازی به استفاده از داکت با آن ظاهر نا مناسب نباشد.

برای ساختمان هایی که می خواهید در سالن، و نزدیک در ورودی خود، میزی را برای منشی در نظر بگیرید، پیشنهاد می کنیم که از پارتیشن های چوب و یا ام دی اف استفاده کنید، و آرم شرکت خود را نیز بر روی پارتیشن حک نمائید و بدین ترتیب هم فضایی را برای منشی در سالن با کمترین هزینه ایجاد کرده اید، هم از این قسمت به صورت دکوراتیو و برای افزایش زیبایی سالن استفاده نموده اید.

 

پارتیشن

بد نیست نگاهی کوتاه به تاریخچه پارتیشن در کشورمان ایران بیاندازیم: از معایب پارتیشن های اداری اولیه عدم همخوانی و نداشتن هارمونی بین آلومینیوم و ام دی اف بود، که در اکثر پارتیشن های اولیه اداری در ایران نیز از ترکیب این دو استفاده می شد، یکی دیگر از معایب آن این بود که چون اولین پارتیشن ها در ایران برای تفکیک غرفه های نمایشگاهی ساخته می شد، دوام کمتری داشتند و هر چند وقت یکبار نیاز به بازبینی داشتند.

بعد از گذشت مدتی تصمیم گرفتند که پارتیشن های تمام ام دی اف بسازند، که بیشتر این پارتیشن از ام دی اف بود و کمتر شیشه در آن بکار رفته بود و امکان تغییر و جابجایی پارتیشن برای کاربر نیز وجود نداشت. از دیگر معایب آن، عدم استفاده از پارتیشن در طول های بلند و تاریک بودن راهرو بدلیل کم استفاده شدن از شیشه از جمله معایب این نوع از پارتیشن ها بود.

با گذشت زمان، پارتیشن ها و طراحی های آنها شکل بهتری به خود گرفتند. و در طراحی پارتیشن ها به طور منظم، پنجره های دو جداره شیشه ای با پرده های کرکره ای ساخته شدند. البته تا ارتفاع  ۱۰۰ سانتی متری زمین را برای جلوگیری از شکست های ناگهانی شیشه را با ام دی اف پوشش می دهند.

اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین تجربه افراد در مورد نحوه استفاده از پارتیشن، تمام معایبی که لیست کردیم ازمیان برداشته شده اند. و امروزه امکان نقل و انتقال پارتیشن ها با استفاده از پارتیشن های متحرک، استفاده از شیشه های قدی، پرده های ولومی و کرکره ای، تغییر فرم چینش، ساخت و سهولت در نصب پارتیشن ها از نقاط قوت استفاده از پارتیشن در محیط های اداری می باشد.

البته بیان این نکته نیز خالی از لطف نیست که استفاده از پارتیشن نه تنها در محیط های اداری بلکه در ساختمان های مسکونی نیز امروزه طرفداران ویژه خود را دارد و جایگاه ویژه ای در طراحی دکوراسیون داخلی پیدا کرده است.

بخصوص که طراحان زبردست و خوش ذوق ایرانی، از انواع پارتیشن که در آن طرح های اسلیمی و یا طرح های مورد علاقه کاربر و متناسب با محیط اطراف حک شده است استفاده می کنند.

از آنجائیکه علاقه افراد به استفاده از گل و گیاه های آپارتمانی نیز افزایش یافته است، از نوعی پارتیشن دو جداره استفاده می شود که در بین آنها انواع گیاهان آپارتمانی کاشته می شود و زیبائی خیره کننده ای را به محیط می بخشد.