به فرآیند شکل دادن به فضای داخلی ساختمان و به کار گیری فضای موجود و کار با سطوح ، پارتیشن گفته می شود. پارتیشن کاری متمایز از دکوراسیون داخلی می باشد . طراحی دکوراسیون داخلی عملی خلاقانه ایست که در آن  اطلاعات سازمان یافته تحلیل می شود .

شاید یادتان نیاید چند مرتبه سعی کرده‌اید چیدمان وسایل منزلتان  را عوض کنید یا تعدادی وسیله به اتاقتان اضافه کنید  ولی هر بار یک چیز درست از آب در نمی‌آمده است. ممكن است شما از با ارزش ترین وسایل تزیینی در خانه خود استفاده کنید ولی اگر جای آنها درست نباشد یا تناسب كافی نسبت به هم نداشته باشند، طراحی شما هرگز درست و تاثیرگذار نخواهد بود. تنها چیزی که در اطمینان از صحت و درستی طراحی دکورسیون داخلی به آن نیاز دارم ریاضیات پایه است . فقط یک کسر ساده را به خاطر داشته باشید. این قانون در مورد همه چیز، از تقسیم پرده‌ها تا حجم مبلمان در یک اتاق، پوشش شومینه، کاغذ دیواری، یا حتی تعداد وسایل میز قهوه صدق می‌کند. هنگامی که مشغول طراحی دکوراسیون داخلی هستيد تصور خانه به صورت مجموع واحد ضروری است، مجموعه ای از فضاها که توسط سالن ها ، اتاق ها و راه پله ها به یکدیگر مرتبط شده اند. بنابراین داشتن سبک و زمینه مشترک در همه ی اين فضاها بهتر است.البته این بدان معنی نیست که همه ی اصول و اجزا یکسان باشند بلکه باید مکمل یکدیگر باشند تا کل طراحی دکوراسیون داخلی را قوی تر نماید .

سه نوع حالت هماهنگي وجود دارد: متقارن ، نامتقارن و شعاعی که امروزه هماهنگی نامتقارن مناسب تر است .هماهنگی نامتقارن بیشتر بصورت اتفاقی است و به ندرت طرح ریزی می شود و دست یابی به این نوع تعادل کمی دشوار می باشد . یکی از بزرگترین دشمن طراحی دکوراسیون داخلی خستگی و یکنواختی می باشد .

در اینجا ما چند مثال از راه های انجام درست طراحی دکوراسیون داخلی را داریم.

چگونه سبک دکوراسیون خود را بیابید؟

در ابتدا چگونگی سبکها را در دنیای امروز با هم بررسی می کنیم، و سپس  راه هایی که اشاره به سبک خودتان که با ترکیب تناسب دارد را جست و جو می کنیم. سبک های زيادي وجود دارد که ما تعدادي از مهمترین آنها را در اینجا آورده ایم که به شما این امکان را می دهد تا طراحي دکوراسیون داخلی که در آن راحت هستید را پیدا کنید.

سبک معاصر با سبک مدرن اغلب اشتباه گرفته می شود که اینکار درست نیست. دکوراسیون معاصر درباره ی همین جا و زمان حال است. این سبک به این صورت توصیف می شود: خط های تمیز،تاکید بر خط ها و شکل، رنگ ها ی خنثی، فضاهای باز و نور طبیعی . اینها مثال هایی از سبک معاصربود.  دکوراسیون به سبک سنتی با همان راحتی، مبل هایی که به صورت گرد چیده شده است، ظرافت، چیدمان متقارن، توجه به کارهای چوبی تعریف می شود. سبک سنتی کلاسیک با تصاویری از سبک قدیمی انگلیسی، چوب روغن خورده سیاه، پرده های سنگین و بلند و فرش های ایرانی تداعي می شود. سبک سنتی جدید کمی متفاوت است. سبک سنتی جدید راحت و کلاسیک است اما به کمی تفریح و دخالت های جوانانه اجازه می دهد.

اتاق نشیمن
فضای نشیمن فضایی است که ما در آن اوقات فراغت خود را سپری می کنیم در این فضا باید به خوبی راحتی، آسایش و غیر رسمی بودن را تجربه کنیم. این فضا نباید مانع لذت و خوشی شود. در واقع ثابت شده است که هر احساسی را که ما نسبت به منزلمان داریم احساسی است که نسبت به خودمان داریم. زیرا خانه ما فضایی است که در آن خود واقعیمان را تجربه می کنیم. پس آیا به نظر شما هر انسانی ارزش این را ندارد که فضایی زیبا و آرام برای آسایش خود بیافریند؟

فضای زندگی شما بوم نقاشی شماست. فرصتی است تا شما علایق، احساسات و شخصیت خود را در آن ابراز کنید. فضایی است که شما عزیزان خود را در آن پذیرایی می کنید .

شش قانون اساسی در پارتیشن

رابرت فراست، شاعر امریکایی، معتقد است «خانه همان‌جایی است که وقتی قرار است به آن برگردیم، همه اجزایش آدم را به سمت خودش می‌کشد.» سویه‌های معنوی را اگر کنار بگذاریم، قطعا یکی از این اجزایی که آدم را به سمت خانه‌اش می‌کشد، سلیقه‌ای است که در چیدمان اجزای خانه به کار رفته است. این چند قدم را بردارید تا به یک دکوراسیون مطلوب و درعین‌حال شخصی دست پیدا کنید.

  1. از نصب تابلوهای کوچک روی دیوارهای بزرگ اجتناب کنید. با این کار هم از ارزش اثر هنری کم می‌شود و هم دیوار خانه کوچک به نظر می‌رسد. تابلوهای هنری باید دو‌سوم پهنای دیوار را پوشش دهند تا بشود آنها را یک عنصر دکوراتیو به حساب آورد.
  2. اگر می‌خواهید دیوارهای اتاق‌تان مرتفع به نظر بیاید، از چندین تابلوی عمودی در کنار هم استفاده کنید. اگر دوست دارید دیوارهای اتاق‌تان پهن و طولانی به نظر آید، چندین تابلوی افقی را در کنار هم قرار دهید.
  3. قبل از انجام رنگ‌آمیزی نهایی، از علاقه‌تان به رنگ مورد نظر مطمئن شوید. شاید بد نباشد که آن را در جای کوچکی امتحان کنید و زمانی که از شدت روشنی، تیرگی و یا درخشندگی رنگ اطمینان حاصل کردید آن را برای کل دیوارها به کار ببرید. بهتر است امتحان رنگ را در زیر همان نوری انجام دهید که بیشترین زمان را با آن سپری می‌کنید.
  4. نورها می‌توانند روی رنگ‌ها تاثیر بگذارند. برای مثال، نورهای زرد مقداری گرما و زردی به رنگ اضافه می‌کنند. در مقابل، نورهای سفید، باعث اضافه شدن کمی رنگ آبی به دیگر رنگ‌ها می‌شوند.
  5. استفاده از تابلوهای نقاشی به هماهنگی و زیبایی خانه بسیار کمک می‌کند، ولی به هنگام نصب این تابلوها باید در نظر داشته ‌باشید که در ارتفاعی بالاتر و یا پایین‌تر از حد تعریف‌شده قرار نگیرند. حد تعریف‌شده نصب تابلوها درحقیقت همان میانگین قد افراد بزرگسال خانواده است، یعنی در فاصله‌ای مابین ۱۵۸ تا ۱۷۰ سانتی‌متر از کف زمین.

    اگر قصد دارید مجموعه‌ای از تابلوها را روی دیوار به نمایش گذارید، می‌توانید این دامنه را به ۱۳۰ تا ۱۸۵ سانتی‌متر گسترش‌دهید

  6. اگر می‌خواهید اتاق‌ها بزرگ‌تر از حد واقعی به نظر برسند، از رنگ‌های روشن و درخشنده استفاده کنید. برعکس، اگر فضای وسیعی در اختیار دارید و می‌خواهید که کوچکتر به نظر برسد، رنگ‌های تیره به کار ببرید.