در قدیم معمولا برای تقسیم بندی و جداسازی  فضا در دکوراسیون داخلی  نیاز به دیوار چینی آجری بود ولی امروزه ، پارتیشن بندی یکی از راهکارهای عملی در جهت استفاده بهینه از فضاهای موجود می باشد .

گاهی اوقات پارتیشن بندی علاوه بر اینکه باعث جداسازی و تقسیم بندی فضای موجود می گردد از طرف دیگر به زیبا سازی دکوراسیون داخلی هم کمک می نماید .

اکثرا برای پارتیشن بندی از چوب، فلز، شیشه یا پرده پارچه ای و خیلی موارد دیگر استفاده می شود ولی چیزی که مهم است نحوه طراحی و ساخت این دیواره های تزیینی می باشد که نیاز به کمی سلیقه و ایده پردازی های جدید می باشد .

یکی از انواع تقسیم بندی پارتیشن ها به تک جداره و دوجداره بودن می باشد که در زیر مختصر توضیحی برای این نوع تقسیم بندی می دهیم .

پارتیشن تک  و دو جداره :
در ابتدا می خواهیم توضیحی در مورد تک یا دو جداره بودن شیشه ها و دلیل استفاده آنها در پارتیشن توضیحی دهیم . کلمه جدار به معنی دیوار است . یکی از ویژگی های شیشه دوجداره عایق حرارتی و همچنین بهینه ساز مصرف سوخت و انرژی ، عایق صدا و کاهش آلودگی ناشی از آن،  ایمنی بیشتر نسبت به شیشه های تک جداره،  جلوگیری از تشکیل قطرات آب بر روی سطح شیشه ، افزایش کارایی سیستم تهویه ساختمان   و  در آخر تنوع رنگی بسیارمی باشد. یکی دیگر از ویژگی مهم شیشه دوجداره عایق بودن آن می باشد . منطق فیزیکی عملکرد شیشه دو جداره بسیار ساده است. همان طور که گفته  شد شیشه عایق حرارتی بسیار خوبی است.این بدان معناست که در یک روز سرد زمستانی یک شیشه تک جداره مقدار قابل توجهی از گرمای داخل منزل را به خارج هدایت میکند. به همین ترتیب در یک روز گرم تابستان شیشه تک جداره به آسانی گرمای محیط بیرونی را به داخل آورده و در نتیجه باعث افزایش دمای درون ساختمان می شود . که از همین خاصیت پنجره در انوع ساخت پارتیشن های تک و دوجداره نموده اند .