پارتیشن

هر سطحی در این اتاق خواب غیر از کف آن تنوعی از رنگ مایه های سفید است. ورق زدن کتاب سرگرمی خوبی در اتاق است که قاب های چوبی پشت پنجره ها و اثاث رومی در رنگ های مختلف خاکستری-سفید، سفید استخوانی و سفید کدر را شامل می شود. کف پوش اتاق تعادل این رنگ های سفید را کاهش داده است اما همراه مناسبی برای دیوارهای سفید و اثاث چوبی است. در اتاق خواب هایی که در طول روز چندان مورد استفاده نیستند، می توانید به راحتی به اثاثیه لوکس میدان دهید، همچنین می توانید برای اینکه در این اتاق خواب ها قسمت مطالعه را از بخش خواب جدا کنید نیز از پارتیشن های سفید رنگ استفاده کنید تا هم با اتاق هارمونی ایجاد کند، هم با استفاده از پارتیشن در هنگام مطالعه دقت بیشتری داشته باشید.

سفید همیشه خالص و جذاب است. این رنگ راهی برای کنار گذاشتن افکار مغشوش، دکورهای شلوغ و نیز زمینه ای برای نقاشی یا قرار دادن اثاثیه بزرگ در اتاق است. کرکره ها که به جای پرده نصب شده اند، نور را از خود می گذرانند و آن را از بین نمی برند و باعث می شوند که آراستگی و زیبایی معماری در اطراف قاب و کرکره ها، همین حالت را حفظ کند. حمام، کاناپه و یک کتاب خوب، همان چیزهایی هستند که برای تکمیل حال و هوای هوشمندانه اما آرام اتاق، لازم است.

اتاق های سفید به نوعی تشخیص بصری نیاز دارند. این مسئله می تواند ترکیب رنگ مایه های سفیدی باشد که روی چندین سطح به کار رفته اند یا می تواند عنصری از آرامش رنگ به شکل چوب یا کروم روی کف، دیوار یا اثاث باشد.

در اینجا سادگی شرقی اهمیت می یابد. باری بافت ها و تغییر نامحسوس رنگ های سفید بر سفید، این اتاق خواب را پر از آرامش کرده است. قاب بندی مناسب دیوار به رنگ ها اجازه می دهد که گستره بزرگ سفید را بشکنند و در همین حال، کم رنگی کار نقاشی سفید روی کمد، تضاد خوبی برای مایه کم رنگ چوب بر کف اتاق است طوری که انگار تخت خواب روی یک پل آبگیر، شناور است.

بنابراین، با وجود تمام سردی فضای اتاق، راحتی در این اتاق خواب نکته کلیدی به شمار می رود _ با ملافه نخی ضخیمی، که به وسیله پارچه آنقوره کرک دار نرم و بالش موهر تعدیل شده است. (تصویر زیر را مشاهده نمائید)

 

چپ (بالا): دستگیره های منگوله دار در به رنگ سفید خالص روی قفسه ملافه ها، استفاده از سفید را به نمایش گذاشته است.

چپ (پایین): احساس آرامش و صلح، فضا را در بر گرفته است. انگار ملافه ها مهمتر از خود تخت شده است.

بالا (وسط): یک صندلی تاشوی کهنه که با توده ای از حوله های سفید و نرم انباشته شده است کاملا در تناسب با فضای آرامش دهنده این اتاق خواب است. تکه هایی از رنگ سفید که از سطح آن کنده شده است، نشانه ای از استفاده از رنگ های تیره در یک فضای سفید است.

وسط (پایین): بالش های بدون چروک با حاشیه تا شده، انگار بیننده را به استراحت دعوت می کنند.

یک راه دیگر برای کار در محدوده رنگ سفید، ارائه ته مایه های رنگ های دیگری مثل خاکستری و مشکی است؛ بخصوص در اتاق هایی که معماری، یک نشانه رنگ ذاتی برای خودش دارد. در این اتاق، رنگ قاب های آهنی و مشکی پنجره، توسط پایه کوچک کاناپه و صندلی ها و بالش پشمی با حاشیه مشکی تقویت می شود.

در اتاقی با ترکیب رنگی نامنظم، کوچکترین جزئیات و تغییرات محتاطانه بافت و جسم هم اهمیت می یابد و یکنواختی این فضا را از بین می برد، به همین دلیل هست که معماران برای ایجاد فضا در ای اتاق ها از پارتیشن هایی با جنس و رنگ منطبق با سایر وسایل اتاق استفاده می کنند.

وقتی اتاق خواب و نشیمن، مشترک باشد و یک دستشویی و حمام سرهم هم داشته باشد، استفاده از یک رنگ برای تمام این محدوده می تواند راه خوبی برای گسترش بصری فضا باشد؛ به این طریق رنگ می تواند خنثی و طبیعی بودن فضا را حفط کند، همچنین برای اینکه هر زمان که دلخواه شما بود بتوان فضای بین نشیمن و خواب را جدا کرد، می توان از پارتیشن های مترحک استفاده نمود.

رنگ سفید برای وسعت دادن به فضا بسیار مفید است و به شما اجازه می دهد که با ابعاد فضا بازی کنید و هماهنگی رنگ با اسباب، تصاویر و بافت ها را مورد توجه قرار دهید. در مقابل، می توانید کاملا بدنبال سادگی باشید و تنها از اثاثیه بی رنگ استفاده کنید و در نهایت هم با استفاده از کوسن های کتان و قالیچه غنی، کار خود را تمام کنید.

پایین و بالا: دسته های کوچک و صاف روی کابینت های بلند آشپزخانه که در بعضی مواقع با هم تشابه هندسی هم دارند، هوشمندانه و مدبرانه انتخاب شده اند.

کابینت ها به رنگ خاکستری سربی کم رنگ هستند که تقریبا سفید به نظر می آیند. فولاد ضد زنگ فشرده با اجاق برقی و فر هماهنگ می شود.

لوازم ساخته شده از یک جنس با هم هماهنگ هستند و روی این سطح درخشان، کاملا شیک به نظر می رسد.

عکس پایین: در آشپزخانه کوچکی که سقف بلندی هم دارد، استفاده از این مدل گنجه که اختصاصا طراحی شده کاملا هوشمندانه است.

رنگ سفید همیشه در فضاهای کوچک، موفق است و همه چیز را بزرگ تر نشان می دهد و به مواد تکمیلی مثل فولاد ضد زنگ و کروم اجازه می دهد که سطح را روشن تر کنند. ترکیب خاکستری و سفید، زیباست و رنگ سومی تولید می کند که می تواند با توجه به نور طبیعی و رنگ های بکار رفته در نقاشی، ته رنگی از صورتی یا آبی نیز داشته باشد.

عکس پایین: کف پوش ضخیم و درخشش این ظروف سرامیک سفید سوئدی، جلای جالبی دارد که انحنای ملایم و زیبای چینی ها را افزایش می دهد به طوری که وقتی این ظروف حتی بطور ناشیانه روی طبقه های سفید استخوانی قرار می گیرند اهمیت خاصی در دکوراسیون می یابند.

 

برف و یخ

پایین: رنگ سفید در کنار شیشه های روی دو میز، حس وقار و زیبایی را در اتاق نهارخوری ایجاد می کند. صندلی های چوبی، تنها عامل متفاوت در این ترکیب کنترل شده و منسجم هستند.

مقابل، بالا: لوازم نقره ای جلا یافته روی دستمال سفره ها قرار دارند.

مقابل، پایین: یک گلدان شیک، عامل مهمی در زیبایی میز کناری است.

پایین: میزی که رنگ آن با اتاق در می آمیزد، حالت جالبی ایجاد می کند.

 

اگر سفید را در فضایی بزرگ و شامل رنگ ها و بافت های مختلف بکار ببریم، هیچ گاه خسته کننده و تکراری نمی شود. اینجا هم دستمال سفره ها و رومیزی های کتان، بسیار مناسب هستند.

رومیزی از اطراف میز نهارخوری آویزان است و روی میز کناری هم یک آینه دیواری بزرگ قرار دارد. بنابراین رنگ های سفید و کم در اتاق در حال حرکت هستند و پارچه ململ پنجره هم مانع ورود مستقیم نور بیرون به فضای اتاق می شود. چینی های سفید سوئدی، گیلاس های پایه پهن و قاشق و چنگال های نقره ای آنتیک، این حس را کامل می کنند. بازتاب لوازم شیشه ای از درون و اطراف این فضا نیز تغییرات نامحسوس نور را در مقابل سبزی ملایم گل های فصلی به نمایش گذاشته است، و ما برای جداسازی این فضا از فاضی سالن از پارتیشن های سفید رنگی استفاده می کنیم که درون پارتیشن گیاه های رونده کاشته شده است و در ظاهر شما دیواری پوشیده شده از گیاه های سبز رنگ خواهید دید، نه پارتیشن.

 

پایین چپ: از کوسن ها برای تکمیل گستره رنگ های اتاق استفاده کنید.

پایین راست: سفال های کرم شیری، عنصر بافتی مهم را به ترکیب رنگ اضافه می کند. سطوح این گلدان های سفالی در این حالت از اهمیت زیادی برخوردارند.

پایین: دیوارها به رنگ تافی و بسیار نشاط بخش، گرم و ملایم هستند و اجازه نمی دهند که سایر رنگ ها در ترکیب رنگ چوبی و سفید جلوه گر شوند.

تکه هایی از اثاثی که ترکیب رنگ و بافت در آنها چشمگیر است، همیشه به گسترش فضا کمک می کنند(مانند همان پارتیشن که در جداسازی فضا استفاده شده است).

 

 

گرمای چوب

آمیختن سفید با مایه های تیره رنگ تافی، بلوطی براق، کرباس طبیعی و چرم ضخیم، راه خوبی برای کاهش حالت خنثای این رنگ است و عناصر تیره تری را به صحنه می آورد. سفال ها و روکش های کم رنگ مبل ها، رنگ سفید دیوارها را تقویت کرده و حالت هوشمندانه ای را در فضا ایجاد می کند. کف چوبی در چنین ترکیب محتاطانه ای از رنگ ها، خوب عمل می کند. اگر فکر می کنید رنگ کف ممکن است بی روح و انعطاف ناپذیر شود، می توانید با اضافه کردن یک قالیچه، آن را روشن تر یا ملایم تر کنید یا آن را تغییر دهید، و یا می توانید در انتخاب رنگ پارتیشن استفاده شده تجدید نظر نمائید. در برخی موارد، تغییر رنگ های چوب کف پوش، به تنهایی برای ایجاد تغییر رنگ مناسب در فضای اتاق کافی است.

 

راست: روکش ها کتانی و متفاوت روی صندلی ها و کاناپه ها چندان با هم هماهنگ نیستند اما ترکیب مطبوعی دارند و حالت پویایی را در اتاقی رویایی با ترکیب گرم ایجاد می کنند.

چپ: اشیاء هنری بزرگی که در اطراف این اتاق نشیمن قرار گرفته اند، چشم را خیره نمی کنند و مناسب هستند.

 

افسون کلاسیک

با استفاده از ترکیب ملایم چوبی، سفید، قهوه ای، مشکی و کرم می توان پارچه های هماهنگ در رنگ و بافت را در کنار یکدیگر در این اتاق پذیرایی قرار داد. این اثاثیه که با دقت انتخاب شده اند همچنین زیبایی کلاسیک و مدرن را با هم می آمیزند؛ دیوارها نور را بیشتر می کنند و با وجود یک آینه بزرگ و نقاشی های زیبا، فضای چشمگیری ایجاد می شود. این نقاشی ها در کنار شومینه سنگی و آتش، حالت جالبی ایجاد می کنند. همه چیز در این اتاق، حاکی از فضای کنترل شده و وقار و سنگینی است. در عین حال، اتاق، انسان را به راحتی و آرامش دعوت می کند. از گلدان های بزرگ کنار شومینه گرفته تا انحنای ملایم لاله ها در گلدان، تا آن پارتیشن که به شکل آکواریوم استفاده شده است، همه وسایل اتاق آرامش خاصی ایجاد می کنند.

 

ابریشم خام و کشمیر

میزی که رویه شیشه ای دارد و روی پایه های محکم قرار گرفته است و بهترین میز کار است.

ملافه های غنی صاف و مصری و روبالش های حاشیه دار ساده، همیشه شادی بخش اند و باعث می شوند که دراز کشیدن در تخت، احساس خوبی به انسان ببخشد.

کشمیر و ابریشم را می توان همیشه برای نشان دادن تجمل به کار برد.

رو تختی گران قیمت و پاتختی آنتیک به این اتاق خواب آرام، حس انرژی و شور و نیز نظم دکوراسیون را منتقل می کند و به این ترتیب، اتاق را از حالت محافظه کارانه در می آورد.

 

قهوه ای تیره رنگ چیزهای خوب است

رنگ قهوه ای مدت ها مهجور مانده بود اما اکنون در مرحله احیاست، دهه ۱۹۷۰ میلادی تعریف دوباره ای برای نسل های جدید ارائه داد و اکنون قهوه ای بار دیگر به عنوان یک ابزار جالب مورد توجه است. به رنگ شکلات تیره، تافی کره ای و فنجان قهوه لات فکر کنید. متوجه می شوید که این رنگ های راحت و گرم چقدر آرامش دهنده هستند. آنها همچنین می توانند در مقابل سفید، کرم و شیری کنتراست های سردی ایجاد کنند. برخی رنگ های قهوه ای بسته به میزان سیری رنگ می توانند سرد یا گرم باشند. مثل رنگ های تافی یا رنگ نان تست. اما این رنگ ها برای کار خوب و مناسب هستند. قهوه ای خاکی نیز از مدت ها پیش در دکوراسیون به کار می رفته است رنگ های طبیعی مثل قرمز_قهوه ای متوسط یا سوخته هم اگر با ترکیبات سفید بکار روند، مایه های تیره ای از مشکی متمایل به قهوه ای ایجاد می کنند. در عهد ویکتوریا، قهوه ای رنگ محبوبی بود. اتاق های آن دوره، پر از اثاثیه به رنگ و جنس چوب ماهون، وسایل چوبی به رنگ قهوه ای تیره و پرده ها و پارچه هایی با رنگ مشابه چوب بودند. ویلیام موریس طراح و صنعتگر آن دوره نیز بسیار از قهوه ای استفاده می کرد و این معمولا مشخصه بزرگی از طرح های پارچه های اوست. طراحان مدرن، قهوه ای را بسیار کمتر بکار می برند و بیشتر بعنوان نقطه مقابل سفید از آن استفاده می کنند، بخصوص در اتاق هایی که تماما سفید هستند، برای بیشتر جلوه دادن به اتاق از پارتیشن های چوبی با رنگ قهوه ای تیره استفاده می کنند.

 

چرم، ماده ای است بسیار تطبیق پذیر

خوب است قهوه ی تیره را در اتاق هایی که احتیاج به حس راحتی و امنیت دارند یا در اتاق هایی که معمولا هنگام غروب و تحت نور مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند به کار بریم. قهوه ای معمولا برای اتاق های نشیمن و خواب هم مناسب است. حتی قهوه ای تیره را می توان در مقابل فیروزه ای کم رنگ یا درخشان یا درمقابل صورتیو بعنوان پارتیشن بکار برد؛ در حالیکه رنگ های کاراملی روشن تر مکمل هوشمندانه ای برای سفید و کرم هستند. از لحاظ روان شناختی قهوه ای با نیاز به امنیت، برقراری ارتباط با افراد همفکر و نیاز به یک محیط راحت مرتبط است.

به یک فضای راحت و گرم عهد ویکتوریا فکر کنید. جایی که دیوارهای قاب دار و شیشه های نسبتا مات، فضا را در بر گرفته اند؛ آنگاه درک بیشتری از تاثیر این رنگ خواهید داشت.

رنگ چوب بخصوص چوب های تیره مثل ساج، ماهون و چوب گیلاس در ترکیب رنگ مهم هستند. رنگ های گرم و نسبتا شاد و نیز ملایم، براحتی با رنگ روکش های کم رنگ، جلای فلزها ترکیب می شوند. قاب های چوبی تیره همیشه آرام بخش و مطبوع هستند در حالیکه نیمکت ها، صندلی ها و میزهای پر زرق و برق و پارتیشن های حکاکی شده هم صلابت و استحکام خاصی به هر اتاق چه سنتی و چه امروزی می دهند و ترکیب این عناصر متنوع بسیار جالب و الهام بخش می شود.

 

یک ترکیب بافت دار از رنگ های خاکی با جلای کرومی نمودی شیک و باوقار دارد

کهربا شامل رنگ های خاکی، نارنجی، آجری، رنگ پریده هلو و سایر رنگ های بینابین است این رنگ ها اغلب با مخلوط کردن خاک سیه نا و اجرایی با رنگ های دیگر به دست می آیند. ترکیب قرمز مایل به نارنجی یا قهوه ای مایل به قرمز می تواند رنگ های خاکی مصنوعی تولید کند که تقریبا در طیف رنگ های قهوه ای و عناصر آن قرار می گیرند. این سنگ ها بیشتر آجری هستند تا شکلاتی طیف کهربایی همچنین مجموعه جالبی از رنگ هایی است که بسیار به تغییر نور حساس هستند، برای همین برای پارتیشن هایی که در مقابل تابش نور قرار می گیرند، گزینه مناسبی هستند. بنابراین بیش از آنکه نارنجی یا آجری روشن را به کل دیوار یا اتاق اختصاص دهید باید آن را کاملا آزمایش کنید رنگ ها حتی با تغییر زمان و تغییر در میزان نور طبیعی کاملا تغییر ماهیت می دهند.

 

قهوه ای با نیاز به امنیت و یک محیط راحت مرتبط است

کهربایی رنگ گرمی است. در قسمت های ترجیح رنگ، نارنجی آنقدر رقیق می شود که به رنگ هلویی، یعنی محبوب ترین رنگ مردان و زنان برسد. اما رسیدن به رنگی که به قرمز و به نارنجی متمایل نباشد کار سختی است. رنگ های نارنجی در عین حال هم آرامش بخش و هم تحریک کننده هستند به همین علت برخی افراد نمی توانند آنها را تحمل کنند و برخی دیگر این رنگ ها را روحیه بخش می یابند. یک ترکیب خوب نارنجی_قرمز آرامش بخش و قوی است. بدون آنکه در کاربرد مایه های درخشان نارنجی یا قرمز افراط کند.

 

ضد زنگ، کروم، روی و قوطی حلبی

کهربایی یا آجری برای آشپزخانه ها و اتاق های نشیمن بسیار مناسب است. چون رنگ های جذاب در این محیط ها بسیار بکار می روند. کهربایی یا آجری برخلاف مایه های آبی نقره ای مثل فولاد ضد زنگ، کروم، آبی … خاکستری با یخ حالت زندگی خاص خودش را دارد و انگار نور را باز می تاباند و گرمای خوبی به رنگ های مشابه خاکی می دهد؛ زیرا سیری رنگ ها را می شکند. جالب است که توجه کنیم که این ترکیب خاص رنگ ها در دیوارنگارهای مصر قدیم و نقاشی های غارهای اولیه یافت می شود، و اکنون نیز در پارتیشن هایی به این سبک نیز استفاده می شود.