پارتیشن

به رنگ قرمز برای پارتیشن خانه تان فکر کرده اید؟ قرمز خیلی حرفها دارد، قرمز از رنگهای اصلی، مثبت و تاثیرگذار است. این معادل بصری پیش درآمد ۱۸۱۲ چابکوفسکی مهم پر سر و صدا و قابل توجه است. قرمز پویاست و منفعل نیست. محرک و آرام بخش است. شور و هیجان دارد و سکون ندارد. قرمز رنگ شعله و هیجان است و در کنار رنگهای بنفش و آبی در مقام بالاتری از محبوبیت نسبت به رنگهای نارنجی، زرد و سبز قرار دارد.

حتی نام هایی که برای اشاره به قرمزهای مختلف به کار می رود، مثل اسکارلت (قرمز متمایل به نارنجی) شنگرفت (قرمز روشن) کاردینل (سرخ تیره) ماگنت (اناری روشن) کارمین (جگری) کریسمون (زرشکی) سرخ ونیزی (قرمز متمایل به قهوه ای) مدر (روناسی) روس (یاقوتی) گارنت (لعلی) قرمز لاکس و کلارنت قرمز شرابی) محرک و نمادین هستند. قرمز رنگ انرژی، روح، قدرت، شور و حرارت، عشق، جنسیت، هیجان و خطر است. هم عشق و هم تقویت را نشان می دهد. در همان حال که خاطره گلهای سرخ عاشقانه و اتاق های سرخ بانوان را به یاد می آورد، با شیطان و آتش هم مرتبط است. در افسانه های یونان و روم قرمز را مشعل سبوس الهه کشاورزی به تصویر کشیده اند، اما باکوس خدای شراب هم غالبا با صورت سرخ نمایش داده شده است. در چین به جای سفید، قرمز رنگ ارواح است و برای سرخ پوستان بومی آمریکا قرمز نماد بیابان و بلاست. به دیوارهای قرمز تیره سنتی، نوارهای قرمز سلطنت و ساختمان های سنتی در دهکده های امریکا فکر کنید، رنگ آنها از اکسید قرمزی گرفته شده که از زمین بومی آن منطقه به دست می آید یا با اکسید آهن مخلوط می شود. ساکنان اولیه امریکای شمالی در لوازم چوبی ساده و نقش دار پارچه های دستبافکتانی چلوان شطرنجی متغال و گلدار از ابر رنگ فرح بخش استفاده می کردند. دنیای طبیعی درجات مختلفی از از قرمز را در بر دارد. خشخاش های سرخ توده های زنده تمشک و توت فرنگی و انگورهای دوگانه و همچنین رنگهای پر پرندگانی مثل دارکوب، طوطی وم دراز و سینه سرخ فکر کنید. منظره غروب آفتاب هم از صدها قرمز، نارنجی و بنفش تشکیل شده است. شما نمی توانید جلو واکنش خود را در مقابل اتاقی که با قرمز دکور شده است یا پارتیشن به کار رفته شده در آن قرمز متمایزی است، بگیرید. صرف حصور این رنگ می تواند سرعت سوخت و ساز فیزیکی شما را تسریع کند. تاثیر مهمی در فشار خون دارد و جریان آدرنالین و سرعت نبض را زیاد می کند. در بسیاری از رستوران ها مسیر صف های فست فود و اتاق ناهار خوری با پارتیشن های قرمز رنگ تیره جداسازی شده است تا تاثیر آن بر غذا خوردن افزاد افزایش یابد.

 

پارتیشن تک جداره

کسی که با چندین رنگ نقره ای رنگ زنده ای زندگی کند پس از مدتی بدنش با محیط سازگار می شود و دیگر واکنش شدید نسبت به آن نشان نمی دهد.

قرمز رنگ آدم های ترسو نیست اما رنگی که چنین بخش مهمی از زندگی را گرفته است، نباید به کلی از زندگی مردم حذف شود. کسانی که به وجود قرمز در اطرافشان علاقه دارند معمولاً جاه طلب هستند و میل قوی به زندگی و هیجان دارند. قرمز رنگ برجسته و شجاعی است و حتی به اتاقی که چندان نور نمی گیرد گرما می دهد. بنابراین پارتیشن اتاق های بی نور را با قرمز طرح و نقش دهید. در شب و با نور مصنوعی نیز این فضا دلپذیر و راحت است. قرمز به خوبی با هر رنگ خنثی مانند بژ کم رنگ، خاکستری، قهوه ای و مشکی روی پارتیشن شریک می شود. اگر قرمز با رنگهایی که در طیف کنارش قرار دارند جور شود می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. چنان که رنگهای شبگرد به سرخ درخشان، قهوه ای قرمز فام و لاکی یا سرخ با رنگ آلو سیاه تبدیل می شوند. شرابی تیره با ارغوانی در می آید و روی پارتیشن به کار می رود. قرمز همچنین با آبی ملوان، سبز، آبی و خاکستری – آبی خوب جور می شود.

 

حضور قرمز در فضا کاملاً حس می شود، علاوه بر سالن های غذاخوری استفده از قرمز در راهرو پارتیشن بندی شده هم می تواند حالت خوشامدگویی داشته باشد. اتاق های رو به شمال با چنین رنگی غنی کاملاً گرم می شوند، اما شاید اتاق خواب جای استراحت چندان مناسب استفاده از قرمز نباشد. توجه کنید که بچه های کوچک تنها قادر به تشخیص سه رنگ اصلی هستند. بنابراین قرمز می تواند محرکی برای بچه های کوچک باشد. اتاق بازی بچه ها می تواند پارتیشن و دیوارهایی به رنگ قرمز باشد تا آن ها را همواره شاد نگهدارد. شما همچنین می توانید از قرمز در آشپزخانه، اتاق نشیمن و غذاخوری استفاده کنید و فضای گرم و راحتی برای میهمان ها به وجود آورید.

قرمز را در ابعاد کوچک برای تزئین اسباب و و سایل به کارببرید مثلا برای تاکید جزئیات معماری مثل گچ بری، قاب بندی تصاویر یا قرنیز پایین دیوار یا روی اثاثیه و یا حاشیه پارتیشن مورد استفاده، در این ابعاد تاثیر خوبیخواهد داشت. می توان در جلویی خانه را با مقداری از رنگ قرمز پوشاند تا فضای خوشامدگویی ساخته شود یا می توان یک دیوار یا پارتیشن را با لایه ای از قرمز پوشاند تا دیگران از بازتاب گرم آن بهره مند شوند. همچنین می توانید درها و وسایل چوبی را به رنگ قرمز تیره درآورید با قسمت های بزرگی از پنجره ها و تکه های بزرگ ثانیه را به رنگها و مایه های غنی و زنده زرشکی، قرمز روشن یا قرمز مخملی در آورید.

قرمز که قرن های متمادی به عنوان نماد قدرت، ثروت و تجمل به کار رفته روی پارچه های مرغوب گاهی جلوه سحرآمیزی می یابد، مثل ابریشم سرخ مخمل شگرفی، چرم تیره البته این ترکیب ها بسیار چشمگیرند.اما اگر نمی خواهید حالت خانه های به نام عهد ویکتوریا با قصر سلطان های قدیم را ایجاد کنید بهتر است این رنگ را با عناصر ساده و روشن ترکیب کنید در طول تاریخ قرمز همواره رنگ محبوبی بوده است. از دوره تیودور (خاندان پادشاهی انگلیساز ۱۴۸۵ تا ۱۶۰۳) گرفته تا زمان مد شدن آویزهای دیواری تا طراحی سالن های امپراطوری ها ساختمان های مزرعه ای امریکا و اتاق نشیمن های عهد ویکتوریا از قرمز استفاده می شده است. در هر حال شما باید سعی کنید تا با انتخاب اثاثیه و لوازم امروزی همچون پارتیشن از فواصل تاریخی پیشی بگیری، اما این کار احتیاج به مهارت دار. اگر ترکیب درستی ایجاد کنید، رنگهای مؤثر و چشمگیری را خواهید دید که حالت کلی آنها مکانی را نیز در مورد شخصیت شما مطرح خواهند کرد.

از سوی دیگر قرمز را می توان برای ایجاد فضاهای مختلف در اتاق به کار برد. در نظر بیاورید که چگونه کاناپه ها با روکش قرمز گرمای مناسبی در اتاقی با پارتیشن و دیوارها و کف کم رنگ ایجاد می کنند. همچنین سرزندگی و جذابیت معصوم کتان راه راه قرمز و سفید کلاسیک و مخمل شرقی موسلین قرمز را ایجاد می سازد.

قرمز برای درام هر کجا که باشدبه آنجا حس حضور می دهد.