پارتیشن

پارتیشن برای جداسازی فضا و محیط های داخلی خانه و ادارات بیش از هر مکانی دیگر به کار برده می شود اما این تیغه جداکننده که برای تقسیم فضا در هر ساختمانی (مانند خانه، اداره، فروشگاه، کیلینیک) کاربرد دارد، امروزه در سبک های مختلفی وارد بازار می شود که ناخواسته شما را جذب خود می کند. پارتیشن های امروزی به دلیل استفاده از طرح و رنگ هایی که در آنها به کار گرفته شده است، تنها به منزله یک جداکننده به کار نمی روند، در بسیاری از فضاهایی که از پارتیشن استفاده شده است، جهت ایجاد تنوع و جلوه دادن به  دکوراسیون داخلی استفاده می گردد.

مدیریت فضا با پارتیشن بسیار ساده و قابل انعطاف می باشد. ما در مقالات بسیاری رابطه رنگ ها با کاربرد پارتیشن را بررسی کردیم و با سنجش رنگها بهترین رنگهای ممکن برای پارتیشن را می توانید انتخاب کنید، با توجه به کاربرد پارتیشن و محل قرار گیری آن و اثاثیه ایی که در نزدیکی آن قرار داده شده یا رنگ دیواری که پارتیشن در آن فضا قرار گرفته، می توانید هماهنگی بسیاری زیبایی برای فضا ایجاد کنید.

یکی از پرکاربردترین دلایل استفاده از پارتیشن، استفاده از آن در آپارتمان می باشد، با رشد عمودی ساختمان ها و کوچک شدن فضای داخلی جهت تقسیم فضا یا ایجاد فضایی جدید برای بهره گیری از آن در امور مختلف روزانه مانند مطالعه، کسب و کار، استراحت و مانند ان ایجاد فضایی مجزا لازم می باشد که با توجه به کوچک بودن مساحت واحدهای آپارتمانی استفاده از دیوارهای آجری و گچی مقدور نیست، زیرا نه تنهای خود فضایی را اشغال می کنند بلکه در نورپردازی تاثیر منفی گذاشته و فضا را تاریک و خفه نشان می دهد. همچنین معماری داخلی را برهم می زند و با ایجاد نقص، موجب می شود که از زیبایی داخلی کاسته شود. همین که بتوانید در آپارتمان کوچک خود با استفاده از پارتیشن برای داشتن گلخانه ای کوچک از انواع گل و گیاهان مورد علاقتان نگه داری کنید، می تواند بسیار هیجان انگیز باشد.

پارتیشن در ادارت به عنوان یک ابزار تفکیک فضا و تقسیم کار محسوب می شود که واحدهای مختلف اداری را از هم جدا می کند و بر تمرکز، پیشرفت کسب و کار، تقسیم کار، تسریع کار تاثیر بسزایی می گذارد. پارتیشن در یک فروشگاه نیز بیشتر به شکل قفسه ها و دکور طراحی می شوند و بخش های فروشگاهی را از یکدیگر جدا می سازد، برای مثال یک فروشگاه بزرگ زنجیره ای به وسیله پارتیشن و قفسه ها بخش های مواد غذایی، لوازم خانگی، پوشاک و لوازم الحریر را به راحتی تقسیم بندی می کند. در خانه پارتیشن جنبه دکوراتیو دارد و در بسیاری از مناطق برای ایجاد تنوع استفاده می شود. هر چند از پارتیشن های خانگی با طرح و رنگ مختلف برای تفکیک اتاق به دو فضای خواب و مطالعه یا بخش بندی سالن پذیرایی به اتاق نشیمن و اتاق میهمان یا در آشپزخانه برای جدا کردن بخش غذاخوری از پخت و پز و شستشو استفاده می گردد.

انواع پارتیشن

به طور کلی پارتیشن به دو دسته تقسیم بندی می شود. پارتیشن تک جداره و پارتیشن دو جداره. البته قبل از آن که بخواهیم در مورد انواع پارتیشن صحبت کنیم. لازم است بدانید پارتیشن یک طرح هنرمندانه و خلاقانه است. در معماری، معماران حرفه ای کسانی هستند که خود خلق کننده یک طرح منحصر به فرد می باشند، همیشه استفاده از آن چه مطرح می گردد لازم نیست، حتما نیاز نیست برای خلق فضا و ایجاد تنوع از یک پارتیشن طراحی شده توسط یک طراح دکوراسیون داخلی استفاده نمود، می توانید با یک مشورت به نتیجه ای فوق العاده برسید و از لوازم دورریز خانه یک پارتیشن طراحی کنید، یا از یک طراح بخواهید تا طرحی را با آن برای شما پیاده سازی کند. کمدها، شیشه ها، تخته چوپ ها، پارچه ها، کارتن ها، آکواریوم و بسیاری از آن چه از قبل در خانه هستند، می توانند همچون پارتیشن یک طرح زیبا را در خانه شما ایفا کنند.