پارتیشن یک دیوارک جداکننده برای تقسیم بندی فضا می باشد. اما واژه پارتیشن چگونه به وجود آمد؟ و منشا اصلی آن کجا بوده است؟

واژه cubicle را شنیده اید؟ cubicle به یک اتاقک کوچک گفته می شد، مثلا یک اتاق خواب یا یک اتاق کار در خانه. اتاقک های کوچک در گذشته برای اهداف بسیاری مورد استفاده قرار می گرفت و از آن ها برای جلسات خصوصی، کتابخانه ها، خوابگاه، غذاخوری و … استفاده می شد. اتاق های کوچکی که در گذشته به عنوان دفتر کار یا خوابگاه استفاده می شد، با مبل و میز و صندلی و تخت مزین می شد و با رنگ امیزی متفاوت، حالت خصوصی تری پیدا می کرد. بسیاری از افراد اتاقکی را به عنوان عبادتگاه درست می کردند تا بتوانند در مکانی مجزا به عبادت مسیح بپردازند.

به مرور زمان استفاده از اتاقک های بدون سقف (cubiculum) رونق گرفت. در اواخر دهه ۵۰ میلادی پارتیشن­های اداری توسط امریکا وارد بازار شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. کمپانی فیلمساز هالیود اولین بار پارتیشن ­بندی اداری را انجام داد. ایده کاربرد پارتیشن از آنجا به وجود آمد که شرکت امریکایی هرمان میلر به دنبال طرحی برای فراهم سازی محیطی مجزا برای کارمندان خود بود. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در طراحی داخلی، معماران طرح های بسیاری را در این زمینه به عرصه عمل رسانند. امروزه انواع بسیاری از مدل های تک جداره و دوجداره در بازار موجود است. به حدی این تکنولوژی پیشرفت کرده است که امروزه یکی از ابزارهای تغییر دکوراسیون داخلی ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی از طریق پارتیشن انجام می شود. وجود پارتیشن­های زیبا و شکیل به صورت سفارشی یا از پیش آماده شده می تواند در زمانی کوتاه با هزینه ای مقرون به صرفه مورد استفاده قرار گیرد. البته پارتیشن یک طرح خلاقانه محسوب می شود که می تواند به مراتب هزینه ای بسیار پایین تر برای شما به دنبال داشته باشد، زیرا می توانید حتی با مقوا و کارتن های بدون استفاده یا هر شی دیگری مانند چوب، شیشه و پلاستیک های فشرده دور ریختی پارتیشن­هایی زیبا و فوق العاده تهیه کنید و از آن ها برای جداسازی فضا در اتاق، پارکینگ و حیاط بهره ببرید.